Bukkal Masaj Kursu

Bukkal Masaj Kursu | İGU

İç yüz veya ağız içi masajı olarak da adlandırılan bukkal masaj, yüz kaslarını hedef alan ancak ağzın içinden yapılan bir tedavi türüdür. Eğitimli güzellik uzmanları gerçekleştirir. Bu kişiler güzellik uzmanları olabileceği gibi fizyoterapistler veya osteopatlar gibi kas- iskelet sistemi uzmanları da olabilir.

Bukkal masajlar yeni bir trend değildir ve birçok farklı iyileştirici yöntemin uygulanmasına yardımcı olmak için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kas gevşetme (myofascial release) adı verilen bir yöntemle uygulanır. Kas sistemi, kaslarınızı cildinize ve vücudunuzun geri kalanına bağlayan bir bağ dokusu tabakasıdır.

Vücudun her yerinde bulunur. Kaslar gerildiğinde bu kas tabakasını çekebilir ve yakın bölgelerde gerginliğe neden olabilirler. Kasları gevşetmek, gerginliği azaltmak için bu tabakayı ve çevresindeki kasları serbest bırakmayı amaçlar. Bukkal masaj, ağzımızın içindeki kasları hedef aldığı için benzer şekilde çalışır.

Bukkal masaj dudakları, alt yüzü ve çene bölgesini hedef alan özel bir tekniktir.  Yüz şekillendirme masajını ağız içi masajla (ağız içinde yapılır) harmanladığı için benzersiz olan önleyici ve düzeltici bir tekniktir. Bu, normalde ele alınmayan kaslara erişim sağlar, bu da onu yüzün alt tonunu şekillendirmek, rahatlatmak ve iyileştirmek için harika bir işlem haline getirir.

Bukkal & yüz masajı işe yarar mı?

Birçok ünlü bunu güzellik rutinlerine eklediğinden, bukkal masajı dergilerden veya sosyal medyadan da duymuş olabilirsiniz. Birçok kişi birkaç seans bukkal veya ağız içi masajdan sonra yüzlerinin daha az şişkin göründüğünü, çene ve yanaklarının daha belirgin ve şekillenmiş olduğunu ve hatta bazen kırışıklıkların daha az görünür olduğunu fark eder.

Daha iyi sonuçlar için her zaman birkaç seanslık bir serinin size daha fazla fayda sağlayacağı tavsiye edilir. Uzman terapistiniz, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak size en iyi hareket tarzı konusunda tavsiyelerde bulunabilecektir. Çene ağrısı, diş gıcırdatma veya sıkma ya da kas gerginliği gibi sorunlar için bukkal masaj yaptırmayı planlıyorsanız, yüzünüzdeki ve boynunuzdaki kaslara da hitap etmek için uzmanınınız muhtemelen birkaç seans önerecektir, çünkü bunlar muhtemelen belirtilere katkıda bulunacaktır.

Bukkal masaj seanslarından sonra en iyi sonuçları elde etmek için uzmanınız size bu sorunları ve ağrıları önlemeye yardımcı olmak ve hatta sonuçları artırmak için bazı yaşam tarzı tavsiyeleri de verebilir. Bunlar diyet tavsiyelerinden (diyetisyen) çene ve boyun egzersizlerine (fizik tedavi dr.) kadar uzanabilir.

Umarız bu bilgiler sizin için yararlı olur. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya uygulama konusunda herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin. Bukkal masaj dudakları, alt yüzü ve çene bölgesini hedef alan özel bir tekniktir.  Yüz şekillendirme masajını ağız içi masajla (ağız içinde yapılır) harmanladığı için benzersiz olan önleyici ve düzeltici bir tekniktir. Bu, normalde ele alınmayan kaslara erişim sağlar ve yüzün alt tonunu şekillendirmek, rahatlatmak ve iyileştirmek için harika bir uygulama haline getirir.

Bukkal masajın faydaları nelerdir?

Bukkal Masaj aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • Alt Yüzü Gençleştirmek
 • Sıkı Çene Kaslarını Rahatlatın
 • Alt Yüzü Tonlayın ve Şekillendirin
 • Cildi İyileştirir
 • Yanaklardaki ve Alt Yüzdeki Şişkinliği Azaltır
 • Çene Hattını İyileştirir
 • Alt Yüzdeki Çizgileri Yumuşatır
 • Dudak Çizgilerini Yumuşatır
 • TME (alt çene eklemi) ağrısını azaltır
 • Kapanmadan Kaynaklanan Baş Ağrısı ve Migreni Azaltır
 • Yüzün sağlıklı lenf drenajını uyarır
 • Yüz Bölgesinin Sağlıklı Detoksunu Destekler
 • Sağlıklı Bir Parlaklık İçin Yüzdeki Dolaşımı İyileştirir

Kaç seansa ihtiyacım olacak?

En iyi sonuçlar için 8 ila 12 haftalık seanstan oluşan bir paket planlayın.

Bu masaj yüz kaslarını gevşettiğinden, ince çizgileri ve kırışıklıkları düzelttiğinden ve cildi aydınlattığından tüm yüz için doğal canlanmayı hemen fark edeceksiniz. Yüz, belirgin bir yanak çevresi ve daha köşeli bir çene hattı ile daha şekillendirilmiş, inceltilmiş ve daha zayıf görünür.

İyi bir sonuç almak adına, önerilen seans miktarı 8 ile 12 hafta arası olmalı seanslar tamamlandıktan sonra, bunu ayda bir bakım uygulaması ile devam ettirmemiz gerekmektedir. Sonuçlar ilk ziyaretten sonra görülebilir, yüzdeki fark üçüncü veya dördüncü seanstan sonra daha belirgin hale gelir.

Şekillendirici masaj prosedürü: Bu şekillendirici ve kaldırıcı masaj sırasında yüz kasları ve sinirleri sanki bir spor salonundaymış gibi hareket ettirilir. Antrenmandan sonra hem çiğneme hem de yüz kasları derin bir rahatlama ve dinlenme yaşar. Zamanla, kaslar düzeltilmiş cilt tonu kazanır ve yerçekimi etkilerine direnir. Bukkal masaj prosedürü: kas tonusunu artıran ve gerginliği serbest bırakan bir yöntemdir, böylece yüz cildi pürüzsüz ve esnek hale gelir, kırışıklıklar ve yaşa bağlı değişiklikler azalır. Sert yüz kasları nedeniyle lenfatik akış ve kan dolaşımı etkilendiğinde, dokulara yeterli oksijen ve besin ulaşamaz. Sistem yeterince detoks yapamaz, bu da yüzün donuk ve şişkin görünmesine neden olur, böylece yanaklar su tutar ve sarkabilir. Bukkal Yüz masajı tüm bu cilt sorunlarını giderir ve topikal çözümlerin genellikle başaramadığı mükemmel sıkılaştırılmış bir yüz sağlar. Masajın ağız içi kısmı, normalde erişilemeyen kaslara, bağlara ve lenf düğümlerine ağzın içinden masaj yapmak ve bunları manipüle etmek için kullanılan önleyici ve düzeltici bir tekniktir. Bu iç bölgelere nazikçe masaj yaparak, gerginlik ve stres birikimleri yavaşça serbest bırakılır, bu da sakinleştirici ve rahatlatıcı bir seans oluşturur.

Zamanla yüzünüzdeki kaslar esnekliğini kaybedebilir veya sertleşebilir, bu da dolaşımın zayıflamasına ve cildin donuklaşmasına neden olabilir. Bu bakımın yüz kaslarına yaptığı derin masaj, besinlerin ve oksijenin daha düzgün bir şekilde akmasını sağlar. Bu, vücudun doğal detoksifikasyon sürecine yardımcı olur ve daha sağlıklı, daha parlak bir cildi destekler. Kas dokusu ve bağların farklı katmanlarına yapılan dikkatli ve titiz masaj sayesinde, yüzünüzdeki kaslar zamanla kalkmaya ve daha belirgin bir görünüm sunmaya koşullanır. Yüzün duruşunun iyileştirilmesi: Kas iskeleti zamanla güçlendirilir, böylece doğal bir kaldırma etkisi elde edilir. Cilde veya yüz dokularına zarar vermeden non-invaziv (tanı ya da tedavi amacıyla derinin delinmesini, kesilmesini ya da vücuda bir cihaz ya da araç yerleştirilmesini gerektirmeyen; canlının bütünlüğünü bozmayan yaklaşım, yöntem ve teknikleri ifade eder.) Doğal yüz gerdirme etkisi elde edilir. Yüz cildinin temizlenmesi ve berraklaştırılması: lenfatik sistemdeki tıkanıklıkların ve durgunluğun giderilmesi dolaşımı artırır ve cildin iyileşmesi ve gelecekteki kırılmaların önlenmesi için temel oluşturur. Cildin temizlenmesi ve pul pul dökülmesi bu sürece yardımcı olur.

Nasıl bir his? Ağrılı mıdır?

Bukkal Yüz Masajı uygulaması nispeten ağrısızdır ve genellikle iyi tolere edilir ve rahattır. Yüzünüzün, çenenizin ve boynunuzun ne kadar gergin olduğunu fark etmeyeceksiniz - ta ki gerginliğin tatmin edici bir şekilde serbest kaldığını hissedene ve ardından gelen huzuru kucaklayana kadar. Uygulama kapsamlı bir temizlikle başlar. Bir yüz yağı uygulanır ve yüz ve ağız içi masajı başlar. Bukkal Masajın Hedef Alanları

Bukkal masaj sırasında terapist aşağıdaki bölgelere masaj yapar:

 • Ağız içi
 • Omuzlar
 • Boyun
 • Çene ve altındaki bölge
 • Çene
 • Dudaklar ve ağız
 • Nazolabial kıvrımlar
 • Burun çevresi
 • Göz bölgesi

 

Bukkal Masajın Faydaları

 1. Geliştirilmiş Kan Dolaşımı
  Diğer masaj türleri gibi, bukkal masaj da kan akışını ve dolaşımını iyileştirmek için kaslara ve bağlara manuel basınç uygulanmasını içerir.
 2. Fazla Sıvının Atılması ve Şişkinliğin Azaltılması
  Bukkal masaj, fazla sıvıların boşaltılmasına yardımcı olarak orta yüz bölgesini şişirmeye ve koyu göz altı halkalarını azaltmaya yardımcı olur.
  Not: Koyu halkalar için en iyi 18 göz kremine sahip olmanız gerekir.
 3. Yüzün Alt Kısmında Daha Sıkı Cilt
  Yüz ve boyunda çene çizgisini aşağı çeken kasların gevşetilmesi cildi kaldırabilir ve geçici bir ameliyatsız yüz germe etkisi sağlayabilir.
  Not: Ameliyatsız yöntemlerle yapılan yüz germe işleminin farkını anlamak için geleneksel yüz germe hakkında daha fazla bilgi edinin.
 4. Canlanmış,gençleşmiş bir görünüm
  İyileştirilmiş kan akışı, artan dolaşım ve kaldırılmış bir alt yüz daha genç bir görünüm sağlar.
 5. Daha Temiz Cilt ve Azalmış Akne
  Akne genellikle zayıf dolaşım ve blokeli lenfatik sistemin bir sonucudur. Bukkal masaj, bölgenin detoks yapmasına, sivilcelerin azalmasına ve cildin temizlenmesine yardımcı olur.
 6. Alt Yüzdeki Gerginliği Azaltır
  Bukkal masaj, stres ve tekrarlanan çene sıkma nedeniyle alt yüzdeki gerginliğin giderilmesine yardımcı olur.
 7. Azaltılmış Kronik Ağrı
  Çene gerginliğini hafifleterek, yanak masajı baş ağrısı ve yüz ağrısı gibi ilgili semptomları hafifletir. Terapi, TME (temporomandibular eklem) bozukluklarının yönetiminde yardımcı bir yöntemdir.
 8. Azaltılmış Sinüs Rahatsızlığı
  Bukkal masaj, dolaşımı ve lenfatik akışı artırarak mukusun boşaltılmasına ve sinüs rahatsızlığının azaltılmasına yardımcı olur.

 

Bukkal Masaj Güvenli midir?

Bukkal masaj deneyimli kozmetik uzmanlarının elinde güvenlidir. Yüz anatomisi hakkında bilgisi olmayan ve tıbbi eldiven kullanmayan deneyimsiz hizmet sağlayıcılar hastanın ağzında tahrişe, iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Masajın evde yapılması durumunda da bu riskler artar.

Bukkal Yüz Masajı aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız önerilmez:

 • Akne
 • Botoks veya Dolgu tedavilerinden sonra, hareket etmelerini önlemek için üç haftalık
 • bir bekleme süresi önerilir
 • Tedavi bölgesinde aktif cilt kanseri
 • Hamile veya emziriyorsanız
 • Diş Eti Kanaması
 • Uçuk
 • Yüzdeki enfeksiyonlar
 • Lenfatik sorunlar
 • Tedavi alanında açık yaralar, yaralar veya tahriş olmuş cilt
 • Önceki büyük yüz yaralanması
 • Rosacea
 • Güneş yanığı veya aktif yüz döküntüleri
 • Tiroid sorunları

 

Bukkal Masaj Sonuçları

Bukkal masaj, ilk uygulamadan itibaren gerginliği azaltır ve kişileri rahatlatır. Bununla birlikte, gözle görülür kozmetik etkiler için birkaç bakım gereklidir: daha parlak bir ton, şekillendirilmiş bir çene çizgisi, elmacık kemiklerinin kaldırılması, daha sıkı nazolabial kıvrımlar ve kırışıklıkların azaltılması.

Bukkal masaj yüz masajı ile aynı mıdır?

Bukkal masaj aslında yüz masajından ve hatta yüz şekillendirme masajından çok farklıdır. Bukkal masaj tıbbi amaçlar için kullanılabilir ve baş, boyun ve ağızdaki fasya ve kasların yanı sıra vücudunuzun bağışıklık sistemi olan lenf sistemine de hitap eder. Yüz masajı genellikle cilt bakım ürünleri uygulandıktan sonra güzellik uzmanları tarafından yapılan rahatlatıcı bir uygulamadır. Cildi pürüzsüzleştirmeye ve uygulanan ürünlerin dolaşımını ve emilimini artırmaya yardımcı olur.  Yüz şekillendirme masajı da güzellik uzmanları tarafından yapılır ve yüz çevresindeki dolaşımı ve drenajı arttırmak için kullanılır. Bazı insanlar uygulamadan sonra yüzlerinin daha şekilli ve daha az şişkin göründüğünü fark eder. Simetri artışı ile daha belirgin ve şekillendirilmiş bir yüzü hemen fark edebilirsiniz.

Masaj’ dan sonra ne yapmalıyım?

Bir seanstan sonra derinlemesine rahatlamış hissetmek yaygındır, ancak yüz kaslarınızı biraz yorgun hissedebilirsiniz. Seansa başlamadan önceki gerginlik düzeyinize bağlı olarak, yüzünüz veya çeneniz ağrıyabilir, sızlayabilir veya hassaslaşabilir. Böyle bir durumda kasları yatıştırmak için sıcak kompres uygulayın. Seans sırasında açığa çıkan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olmak için uygulamadan sonra iyi sıvı almak önemlidir.  Bir seanstan sonra normal günlük aktivitelerinize devam etmenizde kesinlikle bir sakınca yoktur, ancak gün boyunca sakin olmanızı tavsiye ederiz. Uygulamadan sonra biraz yorgunluk hissedebilirsiniz, bu normal durumdur. Çok nadir durumlarda, müşteri seanstan sonra birkaç saat boyunca baş ağrısı veya hafif vücut ağrıları gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlar yaşayabilir; bu sadece vücudunuzun doğal iyileşme ve detoksifikasyon (Detoksifikasyon organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması anlamına gelir.) sürecinin bir işareti olabilir.

Organizma; Canlı bir varlığı oluşturan organların bütünü.

Sonuçları ne zaman görmeye başlayacağım?

Sonuçlar ilk ziyaretten sonra görülebilir, ancak bölgede oluşan fark, sonuçlar kümülatif  (birikim) olduğu için üçüncü veya dördüncü seanstan sonra daha belirgindir.

Masaj ağrılı mıdır?

Uygulama normalde çok rahattır.  Ancak, çok fazla çene gerginliğiniz varsa, masaj sırasında biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Konforlu bir masaj için uygulama sırasında basıncı her zaman kontrol etmemiz gerekir ve bu şekilde devam ederiz.

TME (alt çene eklemi) ağrıma yardımcı olacak mı?

Evet! Diş sıkma, gıcırdatma veya çiğneme nedeniyle kaslarda oluşan gerginlik, TME sorunlarınız varsa çene ağrısını artırabilir.  Bukkal masaj, çene bölgesindeki sağlıklı kas fonksiyonunu rahatlatmak ve desteklemek ve ilişkili TME ağrısını hafifletmek için harika bir yoldur.  

Bukkal masaj herhangi bir durum için kontrendike midir? (Kontrendike Herhangi bir ilaç veya tıbbi ürünün kullanılmaması gereken durumlar.) Kimler yapmamalı?

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız Bukkal Masaj yapılmamalıdır:

 • Hamilelik
 • Tiroid Sorunları
 • Kanser
 • Lokal enfeksiyon veya tahriş
 • Akne
 • Rosacea
 • Lenfatik Sorunlar
 • Uçuk salgını

Kursiyerimiz

Kendimi muhteşem hissediyorum. Yapamayacağım sanıyordum. Öz güvenim cebindeymiş. Altın bileziğimi koluma taktım. Kendimi müthiş hissediyorum, kendimin farkına aldığım eğitimden sonra çalışmaya başlayınca hissettim. İyi ki varsınız iyi ki sizi tanıdım.

Muharrem İmam

Buradaki serüvenimiz yaklaşık 10 ay önce başladı ilk etapta klasik masaj eğitimi almak için gelmiştim buraya. Fakat öğrendikçe işin şifa yönünü idrak ederek Selman hocamızdan tai masajını da aldık sonrasında shiatsu MASAJI da öğrendik hatta shiatsu masajının son dersini aldık. Bir yandan çok sevinçliyim eğitimlerimizi tamamladığımız için bir yandan da biraz hüzünlüyüz çünkü çok alışmıştık buraya gelmeye ama her daim sizin (Gül Sancar ) ve Selman hocamızın desteklerini arkamızda hissetmek ve görmek çok güzel bu açıdan size Selman hocama çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız.

Yaşar Topçu

Branşların da tecrübeli, başarılı hocalarımızı tebrik ediyorum. Sizler birer hazine siniz. Biz bu günlere sizin sayenizde geldik.

Nazan Çevik

Çok şey var söylemek istediğim kısa kesmeye çalışacağım. Klasik masaj eğitimi için geldim Selman hocamın eğitiminden sonra tai shiatsu eğitimi aldım. Bunların bana kazandırdığı deneyimler çok fazla. Bu işin şifa yönünü farkettim hatta şifacı gibi oldum nerdeyse ☺️ bu şekilde devam etti hocalarımı çok seviyorum. Onların sayesinde çok şey öğrendim, kendimi farkettim kendimi burada daha iyi tanıdım Teşekkür ederim sizi çok seviyorum.

Handan YILDIRIM

Biz buraya sadece eğitim alıp gitmek üzere gelmiştik. Selman Hocanın tecrübesi hayatımıza dokundu. Günlük yaşantımızdaki streslerde ne yapmamız gerektiğini öğretti bize... Sizlere sonsuz teşekkür ederim. Kesinlikle bunu bir iş olarak yapacağım.

Hanife Öründü

Arkadaşım Ela beni size yönlendirdi Ela sizi çok övdü Övüldüğünüz kadar varmışsınız. Buraya Niğde’den geldim Çok tereddütlerim vardı. Eğitiminizden çok çok memnun kaldım. Şunu çok iyi anladım ki herkes eğitmen olamıyormuş öğretmek farklı bir şeymiş harikasınız teşekkür ederim.

İGU PROTEZ TIRNAK WORK SHOP 2023

Yasemin Yılmaz

Gül hocamın emeklerine sağlık hiç bu kadar iyi yürekli insanlarla karşılaşmamıştım her şeyin en iyisini hak ediyor. Bana çok destek oldu ömrüm boyunca hiç unutmayacağım her şey için çok teşekkür ediyorum. Eğitimlerim bitmedi devamı gelecek takipte kalın.

Dilek Gencero

Gül Hocam adı gibi Gül taktık saçımıza da… o kadar güzel yüreğiniz var ki bunu yazacak kelime bulmakta çok zorlandım. Eğitim aldığım zaman içinde hiç yılmadan bıkmadan tekrar tekrar bazı şeyleri anlatmanız kadar güzelinden mi başlasam, birine kızdığım zaman affet hep affeden sen ol demenizden mi başlasam…o sıcacık insanı yumuşatan sevecenliğiniz den mi hep gülen yüzünüzden mi … bi o kadar da ciddi duruşunuzdan mı başlasam bilemedim ama o kadar güzel öğretiyorsunuz ki herşeyi çok ama çok teşekkür ederim benim hayatımda farklı bir ışık açtınız çok ama çok çok seviyorum sizi 🙏🙏🙏

Mehtap Gül

Sizinle konuşmak ve tanışmaktan çok mutluyum Hocam. Allah sizden razı olsun nasıl güzel bir yüreğiniz var sizin gibi değerli hocalara her daim ihtiyaç var. Hayatta her şey tükeniyor para, iş, gençlik , güzellik bunları çok aşmış çok değerli bir eğitmen olduğunuz aşikar. Allah her daim yolunuzu açık etsin.

Sn. Güzel Hanım

Teşekkür ederim beni meslek sahibi yaptınız. Zor zamanımda elimden tuttunuz Yardımcı oldunuz şunu anladım ki insan hayatta istediği herşeyi yapabiliyormuş. Güvenim yerine geldi meslek sahibi oldum. Eskiden hep düşünürdüm ne yaparım diye çaresizliklerim vardı. Artık kendi kararlarımı alıp uygulaya biliyorum hocam. Teşekkür ederim iyi ki varsınız 🙏

Meral Dağ

Bu işi çok seviyorum. Masaj bana çok şey kattı burada özgüven eksikliğimi kırdım. Kendimi olan özgüvenim yerine geldi, şu an freelance çalışıyorum çok mutluyum.